A Fed a vámok miatti bizonytalanság miatt nem változtat a kamatokon

A legutóbbi nyilatkozatok alapján az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve, aggodalmát fejezte ki a Donald Trump által bevezetett vámokkal kapcsolatban. Jerome Powell, a Fed elnöke, szerdán bejelentette, hogy a bank nem változtat az irányadó kamatlábakon, annak ellenére, hogy a jelenlegi elnök nyomást gyakorolt a kamatok csökkentésére. Powell hangsúlyozta, hogy a vámok következményei miatt nem egyértelmű, milyen lépéseket kellene tennie a Fednek a jövőben. Ez volt a harmadik alkalom, hogy a bank nem hajtott végre intézkedéseket, így az irányadó kamatláb továbbra is 4,3%-on stagnál.

A vámok bevezetése nyomán a Fed elnöke elmondta, hogy ezek a politikák valószínűleg inflációs nyomást generálnak, lelassítják a gazdasági növekedést, és növelik a munkanélküliséget is. A Fed hagyományosan akkor csökkenti a kamatokat, ha úgy véli, hogy a gazdaság gyengélkedik, és emeli azokat, ha az árak túl gyorsan emelkednek. Azonban a Fed, amelynek feladata független politikai döntések meghozatala a Fehér Háztól, arra figyelmeztetett, hogy a vámok bevezetése növelte a gazdasági lelassulás és a gyorsabb áremelkedés kockázatát, ami bonyolítja a következő lépéseiket.

A szerdai döntés a Fed első lépése volt Trump vámbejelentései óta, amelyek világszerte emelték az importtermékek adóit, különösen Kínából érkező áruk esetében, ahol a vámok legalább 145%-ra rúgnak. Az Egyesült Államok logisztikai cégei és kikötői drámai kereskedelmi visszaesésekről számoltak be, míg az elemzők figyelmeztettek, hogy a recesszió kockázata jelentősen megnőtt az év eleje óta. Trump, aki az újraválasztásra való kampány során alacsonyabb kamatokat ígért, arra kérte a Fed-et, hogy előre csökkentse a kamatokat, és többször is utalt arra, hogy megfontolja a bank vezetőjének leváltását, akit „nagy vesztesnek” és „Mr. Túl Késő”-nek nevezett, amiért nem csökkentette gyorsan a kamatokat.

A múlt hónapban az Európai Központi Bank is csökkentette a kamatokat a kereskedelmi feszültségek miatti gazdasági aggályok jegyében. A Bank of England is várhatóan hasonló lépést fog tenni a közeljövőben. Az Egyesült Államok és Kína képviselői ezen a héten találkozni fognak, de a tárgyalások körvonalai még nem világosak. Trump szerdán elutasította azt az elképzelést, hogy előre csökkentse a vámokat a kereskedelmi tárgyalások elősegítése érdekében. Powell viszont elmondta, hogy a tárgyalások lehetőséget adhatnak arra, hogy az gazdasági helyzet „lényegesen” változzon.

A Fed elnöke hangsúlyozta, hogy a gazdaság jelenleg jónak tűnik, hiszen az első negyedévben a gazdaság először zsugorodott 2022 óta, de a hivatalos jelentések szerint ezt a számot torzította, hogy a vállalatok a vámok bevezetése előtt igyekeztek minél több terméket behozni az országba. A munkanélküliségi ráta a történelmi mélységek közelében, 4,2%-on áll, és a tőzsde is jelentős mértékben helyreállt a korábbi hónapok drámai visszaesése után. Powell ezért úgy véli, hogy a Fed-nek van ideje várni, és figyelni a gazdasági fejleményeket.

A kormány a széleskörű kereskedelmi megállapodásra törekszik, miután csökkentette az autókra és acélra kivetett vámokat. Trump szerint a vámok „a legfélreértettebb dolgok” a gazdaságban, és további lépéseket helyezett kilátásba. A közelgő találkozó a legnagyobb jel, hogy a világ két legnagyobb gazdasága kész arra, hogy csökkentse kereskedelmi háborújuk feszültségeit. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti új kereskedelmi megállapodás egyfajta előképet ad arról, hogy milyen típusú megállapodásokat keres Trump világszerte, ami a gépjárműgyártók számára is megkönnyebbülést hozhat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cglxldgx0l5o

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük