Az izraeli NSO Group, amely a híres Pegasus kémprogram fejlesztéséért felelős, 167 millió dolláros (kb. 125 millió font) kártérítést köteles fizetni a WhatsAppnak, miután kiderült, hogy 2019-ben 1,400 embert hackeltek meg. A Pegasus egy olyan rosszindulatú szoftver, amely távolról telepíthető mobiltelefonokra, és többek között hozzáférést biztosít a felhasználók mikrofonjához és kamerájához. A WhatsApp tulajdonosa, a Meta, a döntést mérföldkőnek nevezte az illegális kémprogramok fejlesztése és használata ellen vívott harcban. Az NSO Group azonban közölte, hogy alaposan meg fogja vizsgálni a bírósági döntés részleteit, és jogi lépéseket tervez, beleértve a fellebbezést is.
Ez az első alkalom, hogy egy kémprogram fejlesztője felelősséget vállal a mobilplatformok sebezhetőségeinek kihasználásáért. Az NSO Group állítása szerint a technológiát kizárólag súlyos bűnözők és terroristák ellen szánják, de egyre több vád érkezik, miszerint egyes országok ezt a technológiát arra használják, hogy bárkit célba vegyenek, akit nemzeti biztonsági fenyegetésnek tartanak. A Pegasus kémprogram ügyének nyilvánosságra kerülése 2021-ben vált igazán botrányossá, amikor egy 50,000 telefonszámot tartalmazó lista szivárgott ki, amelyen a hackelés gyanújával érintett személyek szerepeltek. Ebből a listából a globális médiának sikerült azonosítania politikai vezetők, üzletemberek, aktivisták, sőt több arab királyi családtag telefonszámát is, valamint több mint 180 újságíróét.
A Citizen Lab nevű kanadai nyomozócsoport szerint a Pegasus kémprogram olyan készülékeket is megfertőzött, amelyek a Downing Street és a Brit Külügyminisztérium tisztviselőinek birtokában voltak. Kiemelkedő személyek között, akiket feltételezhetően hackeltek, szerepel Emmanuel Macron francia elnök, valamint Jamal Khashoggi, a Szaúd-Arábia kormányának kritikája, aki 2018 októberében a isztambuli szaúd-arábiai konzulátuson meggyilkolták. Az NSO Groupnak a Meta felé 444,000 dollár kártérítést is meg kell fizetnie. Ez a döntés egy hatéves jogi harc után született meg az amerikai közösségi média óriás és az izraeli megfigyelő cég között.
A Meta szerint a zsűri döntése, amely kötelezi az NSO-t a kártérítés megfizetésére, kulcsfontosságú elrettentő példa a rosszindulatú ipar számára az amerikai cégekkel szembeni illegális cselekedeteik ellen. Az NSO Group a nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy technológiájuk kulcsszerepet játszik a súlyos bűnözés és terrorizmus megelőzésében, és azt felelős módon alkalmazzák az arra felhatalmazott kormányzati ügynökségek. A WhatsApp sikeres ügyvédje lehetőséget adhat más technológiai óriások számára is, hogy jogi lépéseket tegyenek az NSO ellen, amennyiben az ő platformjaikat is támadta a Pegasus kémprogram.
Ez az eset újabb jele annak, hogy a világ legnagyobb gazdaságai, az Egyesült Államok és Kína, készen állnak a kereskedelmi háború deeszkalálására, hiszen a technológiai verseny és a kémkedés kérdései egyre inkább a figyelem középpontjába kerülnek. A Pegasus kémprogram ügye rávilágít arra, hogy a digitális biztonság és a magánélet védelme mennyire fontos kérdések a modern társadalmakban, és hogy az ilyen típusú technológiák használatának következményei messze túlmutatnak a bűnüldözés határain. Az emberek jogainak védelme érdekében hozott intézkedések elengedhetetlenek ahhoz, hogy a jövőben megakadályozzuk a hasonló incidenseket.