Veszélyben a vízellátás a rendkívül alacsony folyószintek miatt

Az Egyesült Királyság folyói az utóbbi időben rendkívül alacsony vízszintet mutatnak, és a következő három hónapban a helyzet akár tovább is romolhat, figyelmeztet a Központi Ökológiai és Hidrológiai Intézet (CEH). A száraz tavasz, amely az Egyesült Királyság történetében a legszárazabbnak számít 1961 óta, komoly aggodalmakat keltett a háztartások, a mezőgazdasági termelők és az üzleti szektor vízellátásával kapcsolatban. Az ország északi részei a legszárazabb évkezdetet élik meg közel egy évszázada, és a szakértők előrejelzése szerint májusra az Egyesült Királyság szinte minden területén alacsonyabb vízszintek várhatóak, kivéve a dél-nyugat angliai és a déli wales-i régiókat.

A Környezetvédelmi Ügynökség közölte, hogy az Egyesült Királyság közepes kockázatot jelent a szárazság szempontjából, és figyelmeztette a háztartásokat a vízfogyasztás korlátozásának lehetőségére. Mark Owen, az Angling Trust horgászati osztályának vezetője, aki a Nemzeti Szárazsági Csoport tagja is, hangsúlyozta, hogy a következő 2-3 hét „döntő” lesz a szárazság hivatalos kihirdetése szempontjából. Jelenleg az ország nem áll szárazság alatt, de a rendkívül száraz időjárás már most is érezteti hatását. Néhány gazdálkodónak már most is öntöznie kell a növényeit, nem bízhatnak a csapadékban, ami általában csak később, a nyári hónapokban történik meg. Nick Deane, egy mezőgazdasági termelő Norfolkból, a BBC Newsnak nyilatkozva elmondta, hogy már márciusban el kellett kezdenie az öntözést. „Vízkorlátozást kell bevezetnünk, és döntenünk kell, mely területeken használunk vizet a növények növekedésének fenntartásához” – tette hozzá.

A rendkívül hosszú szárazság komoly problémákat okozhat a mezőgazdasági termelők számára, mivel az élelmiszertermelés csökkenéséhez vezethet, és a termelés növelése érdekében több importálására lehet szükség. Az idén tapasztalt száraz és napos időjárás miatt a vadon élő tüzek által érintett területek nagysága már most meghaladta a korábbi évek összesített adatait. Az utolsó jelentős szárazság 2022 júniusa és augusztusa között volt, amikor a nyár az 1890 óta mért legforróbb és ötödik legszárazabb nyár volt. Akkor öt cég bevezette a locsolás tilalmát, amely 19 millió embert érintett, és a víziutakat is korlátozták.

Jelenleg a legfontosabb kérdés az, hogy mikor várható újabb eső, és ha érkezik csapadék, mennyi fog esni. Vannak jelek, hogy a következő hetekben csapadékosabb időjárás várható a nyugati irányból. Az ivóvíz forrása a régiók földrajzi és geológiai sajátosságaitól függően változik. Általánosságban elmondható, hogy Anglia déli része sok időt vesz igénybe a szárazságba való belépéshez, de a kilábalás is hosszú folyamat. Ennek oka, hogy a csapadék jelentős része a föld alatt tárolódik, és sokáig tart, míg a folyók és vízkészletek elérik azt. Ezzel szemben Észak-Angliában a vízkészletek gyorsan kimerülnek, de a tartalékokhoz is gyorsan vissza lehet térni, mivel a víztározók nagyobb mértékben használatosak.

A vízszolgáltatók akkor vezetnek be locsolási tilalmat, ha a vízkészletek egy bizonyos szint alá csökkennek. Ha a szárazság súlyosbodik, a kormány korlátozhatja a mezőgazdasági öntözést, csökkentheti a hajók mozgását a víziutakon, és korlátozhatja a víz hozzáférhetőségét a nem létfontosságú üzletek, például autómosók számára. A legrosszabb esetben a háztartások és üzletek számára rendelkezésre álló vízmennyiség korlátozása is lehetséges, de erre az utolsó alkalommal 1976-ban került sor. A vízipari vezetők és a Nemzeti Mezőgazdasági Szövetség (NFU) arra kérik a kormányt, hogy tegyen többet a legszárazabb területek vízellátásának biztosítása érdekében a jövőbeli szárazságokkal szemben.

A Water UK, a vízipart képviselő szervezet, új nemzeti vízhálózat létrehozását sürgeti Angliában, amely csövekből, csatornákból és tározókból állna, hogy a legcsapadékosabb területekről vízet szállítsanak a legszükségesebb helyekre. A gazdák szerint pedig több állami támogatásra és kevesebb bürokráciára van szükségük ahhoz, hogy saját tározókat építhessenek a gazdaságaik ellátására. Deane és öt másik gazda, köztük gyümölcstermesztők, közösen hoztak létre egy tározót, ami négy évig tartott és több mint 1 millió fontba került. Ezt a tározót most létfontosságúnak tartják, hiszen az idei száraz időjárás miatt a tárolt víz 15%-át már felhasználták. A csoport azonban jelezte, hogy a tervezési engedély megszerzése költséges és nehézkes folyamat.

A kormány szóvivője elmondta, hogy dolgozik a mezőgazdasági szektor vízellátásának fenntartásán, és arra törekszik, hogy több gazda csoportosuljon össze a saját tározók fejlesztése érdekében. Továbbá hangsúlyozta, hogy több mint 104 milliárd font magánszektorbeli befektetést biztosítottak az alapvető infrastruktúra finanszírozására, beleértve kilenc új tározót is, hogy biztosítsák a jövőbeli vízellátást a gazdák számára. A tartós száraz időjárás összefüggésben áll a „blokk magasnyomású” rendszerekkel, amikor a magas légnyomású időjárási rendszer megakad. A tudósok még nem tudják, hogy ez a blokkolt mintázat összefügg-e a klímaváltozással. A globális felmelegedés várhatóan szélsőségesebb időjárási eseményeket hoz magával, és a jövőbeli éghajlati tanulmányok azt sugallják, hogy az Egyesült Királyságban egyre hosszabb és szárazabb időszakok várhatóak, míg a tél valószínűleg csapadékosabb és melegebb lesz. Ez a helyzet tovább súlyosbíthatja a vízhiány más formáit, például a hidrológiai vagy mezőgazdasági szárazságot, figyelmeztet a Meteorológiai Szolgálat. A Wales-i Természeti Erőforrások Szolgálat szerint az ország jelentős változásokkal és kihívásokkal néz szembe. A kormány várhatóan elfogadja az ajánlásokat, miután tavaly elvetette a többször is elmaradt célokat. Jelenleg 81 büntetőeljárás van folyamatban

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/crmkn7rjv7zo

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük