A Blue Origin női űrhajósainak sikeres visszatérése a Földre

Katy Perry, a világhírű popénekesnő, és öt másik nő biztonságosan visszatértek a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával az űrbe utaztak. Az énekesnő mellett Jeff Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez, valamint a CBS bemondója, Gayle King is részt vett a különleges küldetésen. Gayle King elmondása szerint a repülés egyik csúcspontja az volt, amikor Katy Perry előadta Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométer (62 mérföld) magasan járt, átlépve a nemzetközileg elismert űrhatárt, így néhány pillanatnyi súlytalanságban is részesültek.

A fedélzeten volt Aisha Bowe, egy volt NASA rakétatudós, Amanda Nguyen, a polgári jogok aktivistája, és Kerianne Flynn, filmproducer is. A New Shepard rakéta a texasi nyugati indítóhelyről indult el helyi idő szerint 08:30 körül (14:30 BST). A kapszula ejtőernyős, lágy landolással tért vissza a Földre, míg a rakéta fokozat szintén visszatért Texasba. A kapszulában a visszatérő csapat ünneplése hallatszott, amikor a mentőcsapat az utasokhoz sietett. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki elsőként szállt ki. „Annyira büszke vagyok erre a csoportra,” mondta könnyeivel küzdve. „Szavakkal nem tudom kifejezni.” Megállt egy pillanatra, majd hozzátette: „Kinéztem az ablakon, és láttuk a holdat.” „A Föld olyan csendesnek tűnt,” mondta, hozzátéve, hogy ez nem az volt, amire számított. „Csendes volt, de nagyon élő.”

Katy Perry következett, aki megcsókolta a földet és a sky-ra emelt egy margarétát, melynek neve a lányáé. Gayle King is térdre ereszkedett, és megcsókolta a földet. „Csak egy pillanatra szeretném értékelni a földet,” mondta. A legutolsó utasként Kerianne Flynn kiáltott: „Űrbe mentem!” A földön figyelő hírességek között volt Khloé Kardashian is, aki a nézőtérről beszélve elmondta, hogy nem is sejtette, mennyire érzelmes lesz a pillanat. „Nagyon nehéz elmagyarázni, milyen érzés. Tele vagyok adrenalinnal, és csak itt állok,” mondta. Oprah Winfrey is említette barátját, Gayle Kinget, és elmondta, hogy ő egy ideges utazó. „Bármikor, amikor repülünk, ő valakinek az ölében ül, ha csak egy kicsit is rázkódik a gép. Valódi félelme van a repüléstől, és ez… ez az ő félelmének legyőzése,” mondta.

A repülőgépet teljesen autonóm módon irányították, nem volt szükség pilótákra, a legénység nem működtette manuálisan a járművet. Az utolsó all-female űrrepülés több mint 60 évvel ezelőtt történt, amikor a szovjet űrhajós, Valentina Tereshkova volt az első nő, aki egyedül repült az űrbe a Vostok 6 fedélzetén. Azóta nem volt más all-female űrrepülés, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek az űrkutatáshoz. A űrturizmus ipara még gyermekcipőben jár, így minden sikeres indítás jelentőséggel bír, és bizonyítja, hogy ezek a rövid kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók.

Néhány kritikus azonban hangsúlyozza, hogy ez inkább turizmus, mint tudományos űrkutatás, és a professzionális űrhajósok olyan küldetéseket végeznek, amelyek tudományos kutatásokkal járnak az emberiség javára. „Egy híresség nem az emberiség képviselője – ők saját okokból utaznak az űrbe,” mondta Dr. Kai-Uwe Schrogl, a Európai Űrügynökség politikai ügyekkel foglalkozó különleges tanácsadója. „Ezek a repülések jelentősek és izgalmasak, de talán frusztrálóak is lehetnek az űrtudósok számára,” tette hozzá. „Mi az űrrepülést tudomány, tudás és az emberiség érdekeinek szolgálatába állítjuk. A hírességek szórakozásból csinálják, de sokkal több figyelmet kapnak, mint a hagyományos űrhajósok.”

A repülés a közösségi médián is megosztotta a véleményeket, az entuziazmustól a haragig terjedően. Dr. Tanya Harrison, a Külső Űr Intézet szakértői hálózatának tagja elmondta: „Sok kommentet láttam a közösségi médiában, amelyek azt mondták, hogy ‘Olyan, mint a Való Világ háziasszonyai mennek a Marsra’ vagy ‘Ez az oligarchia az űrben, olvasd a szobát, a időzítés borzalmas.'” Ugyanakkor voltak pozitív vélemények is, például: „Ó, ez olyan klassz. Katy Perry az űrbe megy.” Dr. Harrison, aki korábban a NASA Mars-misszióin dolgozott, azt mondta: „Cinikus részem marketingfogásnak hívná. Ez egy cég, amely azt népszerűsíti, hogy turistákat tudnak az űrbe indítani.”

A Blue Origin, amelyet 2000-ben alapított Bezos, a milliárdos vállalkozó, aki az Amazont is elindította, nem tette közzé a teljes jegyárakat, de a 150,000 dolláros (kb. 114,575.85 font) letét szükséges a helyfoglaláshoz, ami hangsúlyozza az első repülések exkluzivitását. A cég a szuborbitális turizmus mellett hosszú távú űrinfrastruktúrát is fejleszt, beleértve az újrahasználható rakétákat és holdi leszálló rendszereket. A New Shepard rakétát úgy tervezték, hogy teljesen újrahasználható legyen, és a fokozat visszatér a kilövőállomásra függőleges landolással minden repülés után, ami csökkenti a költségeket. Az Egyesült Államok törvénye értelmében az űrhajósoknak átfogó képzésen kell részt venniük a saját szerepeikhez. A Blue Origin szerint a New Shepard utasait két nap alatt képezik ki, a fizikai állóképességre, a vészhelyzeti protokollokra, a biztonsági intézkedések részleteire és a súlytalanságban való eljárásokra összpontosítva.

A űrturizmus növekedése kritikákat váltott ki, hogy túl exkluzív és környezetkárosító. A támogatók viszont azt állítják, hogy a magáncégek felgyorsítják az innovációt és hozzáférhetőbbé teszik az űrt. Brian Cox professzor a BBC-nek nyilatkozva 2024-ben azt mondta: „Civilizációnknak szüksége van arra, hogy túllépjen a bolygónkon, annyi okból.” A rakéta motorjának kipufogógázai és részecskéi hatással lehetnek a Föld éghajlatára és ózonrétegére. A Blue Origin honlapján a „Bolygónk védelme” címszó alatt azt állítja: „A repülés során a New Shepard motorjának égéséből származó

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvg8e5gq8ljo

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük