A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről – most a föld alá húzódott vissza

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét előkészítik a plakátjaikat, előkeresik híres narancssárga mellényeiket, és feltöltik a hangosbemondóikat – ez a rutin sokszor megismétlődött már az elmúlt három év során. Ez idő alatt a klímaaktivisták csoportja, amely az olaj- és gázkitermelés leállításáért harcol, az ország egyik legvitatottabb kampányoló szervezetévé vált. A szombati eseményen, amelyre a közép-londoni térségben kerül sor, több száz aktivista részvételére számítanak. Azonban a JSO gyűlése ezúttal nagyon más lesz, mint a korábbiak. Először is, a rendezvény létezése nem titok, másodsorban valószínűleg nem lesznek olyan tömeges zavargások, mint amelyek a múltban jellemezték a megmozdulásaikat. A JSO képviselői elmondták, hogy ez lesz az utolsó tüntetésük, és a civil engedetlenség kampányát befejezik.

A csoport hivatalosan azt állítja, hogy megnyerték a harcukat, mivel követelésük, amely az új olaj- és gázlicencek kiadásának megakadályozására vonatkozott, már a kormány politikájává vált. Ugyanakkor a JSO tagjai magánbeszélgetések során elismerik, hogy a zavargások ellen bevezetett szigorú új hatalmak szinte lehetetlenné tették számukra a működést. Sarah Lunnon, a JSO társalapítója elmondta, hogy a szombati rendezvény „örömteli ünneplés” lesz. „Hihetetlen dolgokat tettünk együtt, rengeteg bizalmat fektetve egymásba” – mondta.

Azok is örülnek majd a JSO távozásának, akik eddig sok bosszúságot szenvedtek el a csoport akciói miatt. Az autósok, akiket megakasztottak, a művészet iránt érdeklődők, akik felháborodtak a festmények elleni támadások miatt, valamint a sport- és színházkedvelők, akiknek az eseményeit megszakították, mind örömmel látják a JSO távozását. A rendőrség is könnyebben lélegezhet majd, hiszen a JSO tüntetéseinek biztosítása több ezer órányi rendőri munkát és milliókat emésztett fel. A Met Police 2023-ban közel 20 millió font költségről számolt be a JSO tüntetéseivel kapcsolatban.

A JSO megszűnése azonban komoly kérdéseket vet fel, többek között azt, hogy valóban véget ér-e a zavaró klímaaktivizmus az Egyesült Királyságban, vagy éppen ellenkezőleg, a csoport aláásása új, még zűrzavarosabb akciókat szülhet. A stratégiai kérdés is égető: bár a közvélemény aggodalma a bolygó jövője miatt széleskörű, a JSO-hoz hasonló csoportok iránti általános ellenszenv is megfigyelhető. Hogyan tudna a klímaküzdelem elkerülni, hogy a jövőben is hasonló ellenszenvet keltsen?

A JSO modellszerű működése kis csoportok elkötelezett aktivistáinak célzott akcióit foglalta magában, amelyek a lehető legnagyobb zűrzavart vagy közfelháborodást célozták meg. Az akcióknak azonban szigorú belső szabályai voltak: nem lehettek erőszakosak, és az aktivistáknak vállalniuk kellett a felelősséget – azaz meg kellett várniuk, hogy letartóztassák őket. A vezetők, mint Roger Hallam, aki öt év börtönt kapott a közlekedés megzavarására tett kísérlete miatt, úgy vélték, hogy a büntetésre való várakozás kulcsfontosságú része volt a nyilvánosság figyelmének felkeltésének.

A rendőrség, amelyet a közvélemény haragja és a kedvezőtlen médiaképesség ébresztett, nagyobb hatalmat követelt a „klímaőrültek”, ahogy a Sun újság nevezte őket, és más tüntetők megfékezésére. A politikusok is figyelembe vették a kéréseket. A legnagyobb változás a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Ítéleti és Bírósági Törvény megszületésével történt, amely a „szándékosan vagy gondatlanságból közszolgáltatás zavarását” büntetendő bűncselekménnyé tette. Az új törvény lehetővé tette a hatóságok számára, hogy azokat, akik közszolgáltatás zavarására szándékosan vagy gondatlanul cselekedtek, bűncselekménnyel vádolják.

A JSO végleges megszűnése tehát nemcsak a szervezet jövőjét, hanem a brit klímaaktivizmus egészének alakulását is befolyásolhatja. A változások új irányokat mutathatnak a klímaharcban, hiszen a JSO által képviselt módszerek és stratégiák már nem működnek úgy, mint korábban. Az új kezdeményezések, mint a Citizen’s Arrest Network (CAN), amely a közszolgáltatás zavarásának jogi kereteit használja fel a fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó cégek vezetőinek „letartóztatására”, a változó környezetben új lehetőségeket kínálhatnak.

A klímaaktivizmus tehát nem ér véget a JSO távozásával. A jövőbeli akciók formái és módszerei valószínűleg átalakulnak, az aktivisták pedig új stratégiákat keresnek, hogy megszólítsák a közönséget és elérjék céljaikat. A kérdés csupán annyi, hogy milyen irányba haladnak majd, és hogy a nyilvánosság mennyire fogja támogatni őket a jövőben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük