Svájci várost büntettek meg környezetvédelmi célok elmaradása miatt

Gothenburg, Svédország második legnagyobb városa, élenjáró szerepet vállal környezeti elkötelezettségeinek hangsúlyozásában, és folytatja a pénzügyi befektetéseit a fenntarthatóság jegyében. 2022-ben Gothenburg városa lett az első helyi önkormányzat a világon, amely fenntarthatósági kölcsönt (SLL) vett fel. Ez a finanszírozási forma olyan évente megvalósítandó környezeti és szociális javulásokhoz kötött, amelyeket a kölcsönt felvevő fél és a bankok közösen állapítanak meg. Gothenburg négy kiemelt célterülete a megújuló energiaforrások kizárólagos alkalmazása a város hőtermelésében, az önkormányzati autóflotta elektromosra váltása, az önkormányzati ingatlanok, például kórházak és iskolák energiafelhasználásának csökkentése, valamint a város legszegényebb kerületeinek fejlesztése.

A városnak évről évre teljesítenie kell megállapodásokat, hogy a kölcsön éves díja 0,1%-kal, körülbelül 100 000 koronával csökkenjen, ami körülbelül 10 500 dollárnak megfelelő összeg. Ha azonban nem éri el a célokat, akkor ugyanakkora összegű bírságot kell fizetnie. 2022-ben és 2023-ban Gothenburg elkerülte a pénzügyi büntetést, de a 2024-re vonatkozó legújabb adatok szerint nem teljesítette a megújuló energiaforrásokra való áttérést célzó célkitűzését, így 150 000 koronás bírságra számíthat. Ezt azonban ellensúlyozza az a kedvezmény, amelyet az energiafelhasználás csökkentésére és a társadalmi fejlesztések elérésére kapott. Az önkormányzati járművek elektromosra váltása terén, bár nem érte el a kitűzött célt, nem volt elég nagy a hiány ahhoz, hogy bírságot kapjon.

Fredrik Block, Gothenburg városának portfóliókezelője elmondta, hogy az önkormányzat szándékosan „ambiciózus” célokat tűzött ki. „Magasan kell célozni, hogy az egész szervezet a cél elérésére törekedjen. Bár nem haladunk olyan gyorsan, mint vártuk, de lépésről lépésre haladunk. A célunk továbbra is az, hogy 2030-ra közel szén-dioxid-mentes város legyünk.” A város legszegényebb területeinek fejlesztése és a célok teljesítése évente végzett lakossági felmérésekkel mérhető. A megkérdezettek véleménye alapján értékelik a kerületek biztonságát és tisztaságát.

A városi lakásügynökség, a Framtiden, amely végső soron Gothenburg városának tulajdonában van, komolyan veszi a fejlesztési munkát. Lars Bankvall, a kutatás-fejlesztési vezetőjük elmondta: „Ezekben a sebezhető területekben mi birtokoljuk a lakások többségét. Szinte az egyetlen hivatalos testület vagyunk ezekben a kerületekben. Csak mi vagyunk itt.” Faduma Awil, egy szociális munkás, aki pályaválasztási tanácsadást nyújt egy foglalkoztatási központban, aggasztónak tartja, hogy a megnövekedett kamerák és rendőri jelenlét rossz üzenetet közvetít a fiatalok felé. „Mit gondolnak majd gyermekeink, amikor mindenhol kamerákat látnak Hjallbóban, de egy svéd negyedben nincs ilyen? Hogyan érzik magukat, amikor folyamatosan figyelik őket a rendőrök?” – mondja.

Awil szerint a lakossági felmérések nem hatékonyak és nem pontosak. Úgy véli, hogy a város aránytalanul nagy figyelmet fordít a környezeti célokra, miközben elhanyagolja a hátrányos helyzetű területek javítását. „Az itt élők nem törődnek a környezettel. Iskolába kell járniuk, dolgozniuk kell, enniük kell” – tette hozzá.

A fenntarthatósági kölcsönök tárgyalása rendkívül összetett és nehézkes folyamat, amely Gothenburg számára egy évig tartott, és legalább hat jelentős északi bank részvételével zajlott. A Bloomberg pénzügyi hírügynökség adatai szerint a globális SLL-kibocsátások száma 2023-ban 56%-kal csökkent. Mats Olausson, a svéd SEB bank fenntarthatósági tanácsadója elmondta, hogy a bank elutasította azokat a potenciális SLL-kérőket, akiknek a célkitűzései nem voltak elég ambiciózusak. „Sajnálatos, ha egy cég sok erőforrást fektet egy SLL megtervezésébe, és aztán csak negatív visszhangot kap” – mondta.

Gothenburg jelenlegi környezeti és társadalmi célkitűzései 2030-ig érvényesek. Block szerint a részletes éves SLL-jelentések bemutatják a potenciális jövőbeli befektetőknek, hogy milyen különbséget tehetnek a pénzük. „A bankok szívesen adnak pénzt fenntartható városoknak, így a fejlődésünket az SLL-jelentések keretein belül csomagolva teszem vonzóvá a befektetők számára” – tette hozzá.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5yx1rl8dk2o

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük