Harvard külföldi diákjai: Nem ezt vártuk, félelemben élünk

Shreya Mishra Reddy, aki 2023-ban felvételt nyert a Harvard Egyetemre, szülei számára óriási örömhírt jelentett. Az indiai fiatal szerint Harvard az a hely, ahova mindenki vágyik, és a szülők boldogsága érthető, hiszen a világ egyik legismertebb és legelismertebb intézményéről van szó. Most, hogy a diplomaosztó közeleg, Shreya azonban kénytelen volt közölni családjával a rossz hírt: valószínűleg nem fog tudni diplomát szerezni júliusban az executive leadership program keretein belül, mivel a Trump-adminisztráció lépéseket tett annak érdekében, hogy megakadályozza a nemzetközi diákok felvételét a Harvardra, állítólagos törvénysértések miatt. Shreya elmondta, hogy családjának rendkívül nehéz volt ezt a hírt feldolgozniuk, és még mindig próbálják megérteni a helyzetet.

Reddy nem egyedül van a problémával; körülbelül 6800 nemzetközi hallgató tanul jelenleg a Harvardon, ami a diákság több mint 27%-át teszi ki. Ezek a diákok fontos bevételi forrást jelentenek az Ivy League intézmény számára. A külföldi hallgatók között jelentős számban vannak kínai diákok, de több mint 700 indiai is, mint például Shreya. Most mindannyian bizonytalanságban élnek, hiszen nem tudják, mi vár rájuk a jövőben. Harvard vezetősége „jogellenesnek” nevezte a kormány lépését, amely jogi kihívások elé nézhet, de ez a diákok jövőjét homályosítja el, beleértve azokat, akik nyáron szeretnének beiratkozni, azok, akik jelenleg is tanulnak, vagy azok, akik a diplomájukra várnak, és akiknek munkalehetőségei a diákvízumukhoz kötődnek.

Azoknak a diákoknak, akik már a Harvardon tanulnak, át kellene lépniük más amerikai egyetemekre, hogy megőrizzék vízumaikat és továbbra is az Egyesült Államokban maradhassanak. Shreya reménykedik abban, hogy Harvard kiáll értük, és hogy valamilyen megoldás születik. Az egyetem vezetősége hangsúlyozta elkötelezettségét a nemzetközi hallgatók és tudósok fogadásának fenntartására, akik több mint 140 országból érkeznek, és hatalmas mértékben gazdagítják az intézményt és az országot.

A Harvard ellen tett lépések komoly következményekkel járhatnak a körülbelül egymillió nemzetközi diáknak, akik az Egyesült Államokban tanulnak. Ez a lépés a Trump-adminisztráció által végrehajtott egyre növekvő nyomásgyakorlás része, amely a felsőoktatási intézményekre irányul, különösen azokra, ahol jelentős palesztin támogató tüntetések zajlottak. Számos intézmény jelenleg is vizsgálat alatt áll, miközben a kormány megpróbálja átalakítani az akkreditálási folyamatokat és újraformálni a működésüket.

A Fehér Ház először áprilisban fenyegetett meg a Harvardot a külföldi diákok kizárásával, miután az egyetem nem volt hajlandó módosítani felvételi, állásfoglalási és tanítási gyakorlatain. Továbbá, a kormány közel 3 milliárd dollárnyi szövetségi támogatást is befagyasztott, amelyet Harvard bíróságon támadott meg. A legutóbbi bejelentés, amelyet Kristi Noem, a Belbiztonsági Minisztérium vezetője tett, azt állította, hogy a Harvard „erőszakot” és „antiszemitizmust” táplál. Kat Xie, egy másodéves STEM programban tanuló kínai diák, sokkolónak tartja a híreket, és bár egy része számított a legrosszabbra, a szituáció rendkívül aggasztó számára.

Shreya és Abdullah Shahid Sial, egy pakisztáni diák, mindketten úgy érzik, hogy a nemzetközi hallgatók azért választják az Egyesült Államokat, mert itt egy befogadó közegben tanulhatnak, ahol lehetőségük van különböző kultúrákból tanulni. Azonban Sial szerint az utóbbi időben a helyzet megváltozott, és a nemzetközi diákok már nem érzik magukat üdvözölve. Az elmúlt hónapokban a Trump-adminisztráció több száz diákvízumot vont vissza, és sok diákot őrizetbe vettek az ország különböző pontjain, különösen a palesztin támogató tüntetésekkel összefüggésben.

A helyzet rendkívül súlyos, és a nemzetközi diákok között félelem és bizonytalanság uralkodik. Egy Dél-Koreából érkező posztgraduális hallgató már nem biztos abban, hogy hazautazik a nyáron, mert fél, hogy nem tud majd visszaérkezni az Egyesült Államokba. Az ő esete is jól példázza, hogy a külföldi diákok életét mennyire megnehezítik a legújabb fejlemények. Az ilyen kihívások nem csupán a jelenlegi hallgatókat érintik, hanem azokat is, akik a közeljövőben terveznek beiratkozni, hiszen sokan már lemondtak más iskola ajánlatáról, és az életüket a Harvard köré tervezték.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm2k0pl3ex7o

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük