Zelenszkij: Oroszország a tűzszüneti tárgyalások húzására játszik

Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, azzal vádolta meg Oroszországot, hogy „próbál időt nyerni” a háború folytatásához, mindezt egy nappal azután, hogy Donald Trump bejelentette, hogy előrelépés történt a tűzszüneti tárgyalások terén, amelyeket Vlagyimir Putyinnal folytatott telefonbeszélgetés során. Zelenszkij közösségi oldalán azt írta, hogy ha Oroszország továbbra is irreális feltételeket támaszt és aláássa a haladást, akkor kemény következményeknek kell következniük. Az ukrán elnök hangsúlyozta, hogy Kijev készen áll a tárgyalásokra. A hétfői különböző telefonhívások után Zelenszkij és Putyin között Trump bejelentette, hogy a tűzszüneti tárgyalások „azonnal” megkezdődnek. Putyin azt mondta, készen áll egy „jegyzőkönyv” kidolgozására egy lehetséges jövőbeli békeszerződésről, azonban nem reagált a harcok 30 napos leállítására vonatkozó felhívásokra.

Keddre a Kreml igyekezett minimálisra csökkenteni a tárgyalások előrehaladásával kapcsolatos javaslatokat, Dmitrij Peszkov, az orosz elnöki szóvivő szavaira hivatkozva, aki kijelentette, hogy „nincsenek határidők, és nem is lehetnek”. Ezzel párhuzamosan Zelenszkij új diplomáciai offenzívát indított, hogy nyugati szövetségeseivel egyeztessen a támogatás erősítése érdekében. A finn elnökkel folytatott telefonbeszélgetés után Zelenszkij megjegyezte, hogy Ukrajna partnereivel azon dolgozik, hogy a Moszkvára gyakorolt nyomás „rákényszerítse az oroszokat a viselkedésük megváltoztatására”. Ezt követően az Európai Unió és az Egyesült Királyság bejelentette, hogy újabb szankciókat vezettek be Oroszország ellen. Az EU közölte, hogy majdnem 200 további olajszállítót feketelistára helyezett az orosz „árnyékflottából”, és figyelmeztetett, hogy „keményebb válaszra” számíthat Moszkva, ha nem egyeznek meg a tűzszünetben Ukrajnában. Az Egyesült Királyság 18 további tankert sújtott szankcióval, amelyek a célzott orosz katonai beszállítókra, energiahordozókra és pénzügyi intézményekre vonatkoztak.

Ez a fejlemény a hétvégén történt rekordnagyságú dróntámadást követően zajlott, amelyet az ukrán tisztségviselők a legnagyobb mértékűnek neveztek a teljes körű invázió kezdete óta. Hétfőn Trump azt jelezte, hogy nem kíván újabb szankciókat bevezetni Oroszország ellen, mondván, hogy azok akadályozhatják a legutóbbi előrelépéseket. Eközben a frontvonal mentén továbbra is heves harcok folytak, Ukrajna 177 összecsapásról számolt be, és több mint 1000 orosz áldozatról tett említést 24 óra leforgása alatt. Boris Pistorius, Németország védelmi minisztere a keddi EU-miniszteri találkozó előtt kijelentette, hogy Oroszország folytatódó támadásai „hangosabbak, mint a számos ígéret, amit eddig hallottunk”. Hozzátette, hogy Putyin nyilvánvalóan időt játszik, és sajnálattal állapította meg, hogy nem igazán érdekli a béke.

Putyin eddig elutasította az Egyesült Államok és Ukrajna közös javaslatát egy 30 napos tűzszünetre, és a múlt héten visszautasította Zelenszkij meghívását, hogy találkozzanak Isztambulban. Trump felajánlotta, hogy részt venne a tárgyalásokon, ha Putyin is ott lesz, de az orosz vezető ezt elutasította. A Kreml korábban ideiglenes tűzszüneteket hirdetett, például május 8-11. között, hogy egybeessen Oroszország második világháborús győzelmi ünnepségeivel, azonban Kijev ezt a bizalmatlanság miatt visszautasította, és azonnali, tartós harcmegszüntetést követelt. A húsvéti időszak alatt egy hasonló, 30 órás tűzszünet rövid harci szünetet eredményezett, bár mindkét fél számos megsértést rótt fel a másiknak. A háború 2022 februárjában kezdődött, amikor Moszkva teljes körű inváziót indított Ukrajna ellen, és azóta a helyzet folyamatosan fokozódik, nemcsak a harci cselekmények, hanem a diplomáciai feszültségek terén is.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvgddel17kvo

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük