A brit erdőtüzek már most megdöntötték az éves területi rekordot 2025-ben

A brit szigeteken idén eddig tapasztalt tűzesetek területe már meghaladta az elmúlt évtized bármely évének összesített adatát, állítják a műholdas adatok. A Global Wildfire Information System (Globális Tűzinformációs Rendszer) statisztikái szerint az év eleje óta több mint 29,200 hektár, azaz 292 négyzetkilométer terület égett le, ami már túlszárnyalja a 2019-es év eddigi rekordját, amely 28,100 hektár volt. A március és április eleje közötti hosszú, száraz és napos időjárás kedvezett a széleskörű tűzesetek kialakulásának, ami a kutatók szerint ideális feltételeket teremtett a tűz terjedéséhez.

A tűzesetek kora tavasszal különösen gyakori a britek földjén, hiszen a tél végére sok elhalt vagy nyugalmi állapotban lévő növényzet halmozódik fel, amely gyorsan kiszáradhat. Az elmúlt hetekben tapasztalt csapadékosabb időszak azonban nagymértékben lelassította a tűzesetek számát, de nem anélkül, hogy rekord szintet ne értek volna el. A Global Wildfire Information System csak a 30 hektárnál nagyobb tűzeseteket rögzíti, és az idén eddig több mint 80 ilyen tűz esetét észlelték az Egyesült Királyság területén. A legtöbb tűzeset emberi kéz által, akár szándékosan, akár véletlenül keletkezik, de a kedvező időjárási körülmények jelentősen megkönnyíthetik a tűz fellángolását és gyors terjedését.

Will Lang, a brit Meteorológiai Szolgálat kockázat- és ellenállósági szolgáltatásokért felelős vezetője elmondta, hogy az idei március rendkívül száraz és napos volt. Ez egy viszonylag csapadékos őszi és téli időszakot követett, ami hozzájárult ahhoz, hogy a tűzhez szükséges növényzet mennyisége megnövekedett. A márciusi és áprilisi csapadékhiány különösen kedvez a tűzesetek kialakulásának, hiszen a növényzet téli nyugalomból ébredve nem nő, így rendkívül száraz és vízben szegény állapotba kerül. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományi professzora kifejtette, hogy a tavaszi időszakban, mielőtt a növények elkezdik felszívni a vizet, egy rövid időszak van, amikor a növények rendkívül gyúlékonyak.

Március 2. és 8. között rekordszámú, több mint 18,000 hektár égett le, ami a legmagasabb heti adat volt eddig. A BBC műholdas képeken elemezte az idei legnagyobb tűzeseteket is. A dél-skóciai Galloway Forest Park területén körülbelül 65 négyzetkilométer égett le, ami a brit tűzesetek közel negyedét teszi ki. Egy másik jelentős tűz Közép-Walesben, Aberystwyth-től körülbelül 25 kilométerre keletkezett, és körülbelül 50 négyzetkilométer területet érintett. A műholdas felvételek alapján a tűzeseteket észlelték a skót Arran, Bute és Skye szigeteken, valamint Észak-Írország délkeleti részén, a Mourne-hegység területén is, mindezek április elején történtek.

Ezek a korai tavaszi tűzesetek, amelyek főként fű, mocsár és cserjés területeken keletkeztek, komoly terhet róttak a tűzoltóságokra, ugyanakkor ökológiai hatásaik összetettek. Nem minden tűzeset, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égések, feltétlenül katasztrofálisak a hosszú távú növényzet egészsége szempontjából. Bizonyos növények, mint például a gyep, alkalmazkodtak a tűz által veszélyeztetett környezethez. Azonban a tűzesetek egyre gyakoribb vagy súlyosabb megjelenése gátolhatja a természetes regenerálódásukat.

Sok kutató aggasztónak találja a tűzidén második csúcsát, amely általában később, a nyári hónapokban következik be, amikor a hőmérséklet megemelkedik, és a növényzet újra kiszárad. Prof. Rein elmondta, hogy legnagyobb aggodalma az, hogy mi fog történni a nyáron, amikor „kevesebb tűz van, de azok nagyobbak és valóban katasztrofálisak lehetnek”. A közelmúltban tapasztalt széleskörű tűzesetek nem feltétlenül jelzik, hogy ez a nyár zsúfolt tűzidőszak lesz. Azonban a tudósok arra számítanak, hogy az Egyesült Királyságban a globális felmelegedés következtében egyre inkább kedvező időjárási körülmények várhatóak a szélsőséges tűzesetek kialakulásához. A Meteorológiai Szolgálat által végzett kutatás szerint a 2022 júliusi pusztító tűzeseteket elősegítő szélsőséges „tűzidőjárás” legalább hatszor valószínűbbé vált az emberi eredetű klímaváltozás következtében. A földhasználat megváltozása is kulcsszerepet játszhat a tűz kockázatának alakításában. A tudományos közösség egyetért abban, hogy a klímaváltozás következtében valószínűleg egyre több és súlyosabb tűzesetet fogunk tapasztalni, így fontos, hogy felkészüljünk a tűzesetek gyakoribb megjelenésére.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0m9gm3jwljo

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük