A Walmart figyelmeztet: emelkedő árak várhatóak a hónapban a vámok miatt

A Walmart, a világ legnagyobb kiskereskedelmi lánca, arra készül, hogy az Egyesült Államokban már ebben a hónapban emelje meg árait, mivel a vállalat saját költségei növekednek az új importvámmal összefüggésben, amelyet Donald Trump elnök vezetett be. Az utóbbi hetekben a Fehér Ház bejelentései nyomán a világ legtöbb termékére legalább 10%-os új importadót kivetettek, különösen hangsúlyosan érintve a Kínából származó termékeket, ahol a vámok mértéke legalább 30%-ra emelkedett.

Doug McMillon, a Walmart vezérigazgatója, csütörtökön tartott tájékoztatóján elmondta, hogy hálás a Trump-adminisztrációnak, amiért egyelőre felfüggesztették a további agresszív vámtételek bevezetését. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy a vállalat valószínűleg kénytelen lesz emelni az árakat az új költségek fedezése érdekében. „Mindent megteszünk, hogy az árainkat a lehető legalacsonyabb szinten tartsuk, de a vámok mértékének figyelembevételével, még a most bejelentett csökkentett szinteken is, nem tudjuk teljes mértékben felszívni a nyomást” – mondta McMillon.

A Walmart által értékesített termékek több mint kétharmada az Egyesült Államokban készül, szerelik össze vagy termesztik. Azonban Kína kulcsszereplő a fontosabb kategóriákban, mint például a játékok és az elektronikai cikkek. A vállalat vezetői arra is figyelmeztettek, hogy olyan országok, mint Costa Rica, Kolumbia és Peru, amelyek eddig kevésbé voltak a figyelem középpontjában, szintén áremelkedéseket generálhatnak alapvető élelmiszerek, például banán, avokádó, kávé és rózsák terén.

John David Rainey, a Walmart pénzügyi igazgatója, csütörtöki interjújában elmondta, hogy a vásárlók már ebben a hónapban magasabb árakkal találkozhatnak a boltokban, és biztosan emelkedni fognak az árak júniusban is. Kanadában, ahol az ország saját vámtételeket vezetett be az Egyesült Államokkal szembeni intézkedésekre válaszul, a Loblaw nagykereskedelmi lánc vezetője is figyelmeztette a kanadaiakat, hogy „nagy hullámú, vámokkal kapcsolatos áremelkedések várhatóak az elkövetkező hetekben”, mivel a kiskereskedő kifogy az új vámtételek bevezetése előtt beszerzett készletekből.

A kereskedelmi háború, amelyet Trump indított, újra a fogyasztói kiadásokra irányítja a figyelmet – ami az Egyesült Államok és Kanada gazdaságának fő motorja – és arra, hogy a drágulások hogyan befolyásolják a gazdasági növekedést. A Walmart vezetői hangsúlyozták, hogy az élelmiszerek árának emelkedésétől szeretnék megóvni vásárlóikat, és erős pozícióban vannak ahhoz, hogy gyorsan alkalmazkodjanak a vásárlói igényekhez, ha az árak emelkedése miatt a vevők elfordulnak a termékektől.

A vállalat elmondta, hogy a következő három hónapra vonatkozó profit-előrejelzéseket nem tudják biztosítani a befektetőknek a helyzet „dinamikus természetére” hivatkozva. Azonban az év egészére vonatkozóan a vezetők azt állították, hogy továbbra is elkötelezettek eredeti céljaik mellett, beleértve a profitszámok növelését a forgalom növekedésénél gyorsabban – ami arra utal, hogy számítanak arra, hogy át tudják hárítani a megemelkedett költségeket a fogyasztókra anélkül, hogy jelentős veszteséget szenvednének el.

A vállalat elmondta, hogy az értékesítések jelenleg stabilnak tűnnek. Az áprilisi és márciusi időszakban, amelyet a vezetők a kedvezőtlen időjárásnak tulajdonítottak, a vásárlások emelkedni kezdtek. Az áprilisi időszakban a bevételek éves szinten 2,5%-kal nőttek, elérve a 165,6 milliárd dollárt, míg az Egyesült Államokban legalább egy éve nyitva lévő Walmart üzletek eladásai 4,5%-kal emelkedtek. Az éves profit 4,4 milliárd dollár volt, ami 12%-os csökkenést jelentett az előző évhez képest. A kiskereskedő küzdött a szolgáltatások normális állapotba való visszaállításával is, miután áprilisban kiber támadás érte a céget, ami miatt a vásárlói alkalmazás és a weboldal ideiglenesen leállt.

A helyzet tehát folyamatosan változik, és a közeljövőben várható árnövekedések komoly hatással lehetnek a fogyasztói magatartásra és a gazdasági növekedésre, amely mind az Egyesült Államokban, mind Kanadában komoly figyelmet érdemel. A jövőbeni intézkedések és a piaci reakciók irányadóak lesznek a kiskereskedelem alakulásában.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cd62427ypw6o

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük