Örményország szilícium-völgyet álmodik a Kaukázusban

Örményországban a technológiai oktatás már korán elkezdődik. Jereván külvárosában, egy tipikus háromszintes állami iskolában, a kilencéves Slavik bemutatja találmányát – egy dobozt három LED lámpával. „Már megtanulta, hogyan kell irányítani, és ismeri a programozási nyelvet. A kódot ő írta” – mondja Maria, a 21 éves technológiai oktató, aki vezeti az órát. Mellette a 14 éves Eric és Narek a saját okos üvegházuk modelljét mutatja be, amely képes figyelni a hőmérsékletet és automatikusan vezérelni a ventilátorokat egy mobilalkalmazáson keresztül. A többi gyerek lelkesen mutatja be találmányaikat: játékokat, robotokat, alkalmazásokat és okosotthoni projekteket. A 11 éves Arakel egy kartonból készült házmodellt tart a kezében, amely egy kihúzható ruhaszárítót tartalmaz. „Megkönnyítettem anyukám munkáját, az eszköz egyik része a tetőn van, a másik egy motor” – mondja. „Amikor esik az eső, a ruhaszárító a tető alá húzódik, hogy a ruhák szárazak maradjanak.” Ezek a fiatal feltalálók mérnöki laboratóriumi órákra járnak, ahol programozást, robotikát, kódolást, 3D modellezést és egyéb tantárgyakat tanulnak. Az Armath néven ismert program 2014-ben indult, ami angolul „gyökeret” jelent. Ma már 650 Armath labor működik iskolákban szerte Örményországban.

A kezdeményezést az UATE, azaz Az Előrehaladott Technológiai Vállalatok Uniója indította, amely több mint 200, Örményországban működő, high-tech céget képvisel. Sarkis Karapetyan, az UATE ügyvezető igazgatója elmondja, hogy az a víziójuk, hogy Örményországot egy technológiai központtá alakítsák, amely kiemelkedő értékeket nyújt az országnak és a világnak. Az UATE irodája tágas, nyitott terű, ahol Karapetyan hangsúlyozza, hogy jelenleg körülbelül 4000 technológiai cég működik az országban. Az Armath program része az UATE oktatási és munkaerő-fejlesztési programjának. Karapetyan elmondja, hogy a program az ország leg sikeresebb közpublic-private partnersége. „Tőkét vonunk be a magánszektorból, elmegyünk az iskolákba, és megalapítjuk az Armath laborokat, adományozzuk az eszközöket” – mondja. „A kormány, az oktatási minisztérium pedig évente 2 millió dolláros költségvetést biztosít az oktatók bérének fedezésére.” Jelenleg több mint 600 oktató és 17,000 aktív diák van. „A cél az, hogy évente 5000 tehetséges gyerek döntse el, hogy mérnök lesz” – mondja Karapetyan.

Örményország egy tenger nélküli ország, 2,7 millió lakossal, a legkisebb a Dél-Kaukázusi régióban, és a szomszédos Azerbajdzsánnal és Törökországgal határos területei évtizedek óta zárva vannak megoldatlan területi viták miatt. Ellentétben szomszédjaival, Örményország nem rendelkezik természeti erőforrásokkal, és nincs tengeri kijárata sem. Azonban a szovjet érában matematikai és számítástechnikai központként volt ismert. 1956-ban megalapították Jerevánban a Matematikai Gépek Tudományos Kutatóintézetét, amely 1960-ra már két első generációs számítógépet fejlesztett ki. Ma az ország ezen örökségére támaszkodik, célja, hogy a Kaukázus technológiai központjává váljon.

A technológiai szektor már eddig is elérte a sikereit. A Picsart, egy mesterséges intelligencia által működtetett fénykép- és videószerkesztő weboldal és alkalmazás 2011-ben indult Örményországban. Ma a cég, amelynek központja Jerevánban és Miami-ban található, 1,5 milliárd dollárra van értékelve. Más örmény sikertörténetek közé tartozik a Krisp, amely hangfeldolgozó szoftvert fejleszt, és a Service Titan, amely üzleti szoftvereket kínál. Egy éves jelentés szerint Örményország a legjobb ország a Kaukázusi régióban a vállalkozások alapítására, globálisan a 57. helyen áll, míg Grúzia a 70., Azerbajdzsán pedig a 80. helyen.

A technológiai fejlődésben kulcsszerepet játszik az ország globális diaszpórája – a világban élő örmények és örmény származású emberek körülbelül 75%-a más országokban él. Ez a közösség fontos kapcsolatokat biztosít, különösen az amerikai technológiai iparban. Az Egyesült Államokban körülbelül 1,6 millió örmény származású ember él, főként Kaliforniában. Samvel Khachikyan, a SmartGate, egy Kaliforniában és Örményországban működő kockázati tőkealap programigazgatója elmondja, hogy ha megnézzük az Egyesült Államok 500 legnagyobb cégét, „biztosan találunk legalább egy vagy két örményt” a vezetőségben vagy az egyik menedzsment szinten. Khachikyan megmagyarázza, hogyan segítenek az örmény vállalkozóknak az Egyesült Államokban való működés megkezdésében.

A 2022-es orosz-ukrán háború következtében Örményország technológiai ökoszisztémája váratlan lökést kapott. Ezrek hagyták el Oroszországot az IT szektor szakemberei közül, sokan közülük Örményországban telepedtek le. Közben az amerikai chipgyártó óriás, a Nvidia is átköltöztette orosz irodáját Örményországba. Vasily, egy orosz IT tanácsadó, aki 2023-ban költözött Örményországba, elmondja, hogy „Örményország volt a legbarátságosabb hely az orosz emberek számára, hogy segítsenek nekik áttelepedni és alkalmazkodni.” Szerinte most 5000-8000 orosz IT szakember él Örményországban. Ez a bevándorlás fontos készséghiányokat pótolt az ország technológiai szektorában, például az adatfeldolgozás, kiberbiztonság és pénzügyi technológiák terén. Vasily azonban figyelmeztet arra, hogy Örményország drága lehet, és az országnak csökkentenie kell az IT cégekre nehezedő adóterheket, ha szeretné, hogy ezek a cégek az országban maradjanak.

Mindazonáltal az optimizmus az örmény technológiai jövő iránt továbbra is magas. Samvel Khachikyan arra számít, hogy a szektor virágzásnak indul. A Service Titan példáját említi, amely tavaly decemberben lépett tőzsdére a New York-i tőzsdén, és most már több mint 10 milliárd dollárt ér. Az örmény tech szektor fejlődése tehát biztató jövőt ígér, és a fiatal generáció innovációs képességei alapot adnak az ország technológiai fejlődésének.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2ew48p13y0o

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük