Nagy szélenergia-projekt leállítása visszaveti a tiszta energia törekvéseket

A dán Ørsted energiaipari vállalat bejelentése, miszerint lemond a Hornsea 4 nevű hatalmas szélerőmű projektjéről, jelentős csapást jelent az Egyesült Királyság tiszta energiára vonatkozó ambícióira. A Hornsea 4 a világ egyik legnagyobb offshore szélerőműve lett volna, 2,4 GW-os potenciális kapacitásával elegendő energiát termelve több mint egymillió háztartás számára. Az Ørsted közleménye szerint a projekt már nem volt gazdaságos, annak ellenére, hogy a dán cég 15 éves szerződést kötött az Egyesült Királyság kormányával, amely garantálta az energia értékesítését egy előre meghatározott áron. Az Egyesült Királyság offshore szélerőmű szektora az utóbbi években a megugró költségekkel küzd, amit a kormány elismer. A Energia Biztonságért és Nettó Zéróért Felelős Minisztérium (DESNZ) szóvivője hangsúlyozta, hogy tisztában vannak a globálisan magas infláció és a beszállítói láncok nehézségeinek iparra gyakorolt hatásával Európában.

Ez már a második eset, hogy egy fejlesztő lemond egy jelentős offshore projektről; a svéd Vattenfall cég tavaly júliusban a Norfolk partjainál tervezett 1,4 GW kapacitású szélerőmű fejlesztését is leállította, szintén a megemelkedett költségek miatt. Ezt a projektet a német RWE energiaipari vállalat megvásárolta, és ők azt tervezték, hogy folytatják a munkát. Az offshore fejlesztők előtt álló nehézségek azonban komoly kérdéseket vetnek fel a kormány 2030-ra kitűzött tiszta energia célkitűzéseinek megvalósíthatóságával kapcsolatban, amely az Egyesült Királyság Munkáspártjának öt központi „küldetésének” egyike.

Jelenleg az ország energiájának kicsit több mint fele szél-, nap-, nukleáris és biomassza alapú forrásokból származik. A kormány célja, hogy ezt az arányt 2030-ra 95%-ra emelje, mindössze öt év alatt. Az Aurora Energy becslései szerint, hogy elérjék ezt a célt, az Egyesült Királyságnak meg kell háromszoroznia az offshore szélerőművek kapacitását, és meg kell dupláznia a nap- és szárazföldi szélerőművek számát a rendszerben. Emellett jelentős fejlesztéseket kell végezni az elektromos hálózaton, amelyhez 620 mérföld új vezeték, valamint alállomások és egyéb berendezések szükségesek.

A helyi közösségek sokszor ellenállnak a nagyobb energiainfrastruktúra megvalósításának a lakóhelyük közelében. Néhány iparági szakértő, valamint a Konzervatív és Reformpárt politikai képviselői is úgy vélik, hogy a 2030-as cél elérhetetlen. Dieter Helm, az Oxfordi Egyetem gazdaságpolitikai professzora már régóta hangsúlyozza, hogy ezen infrastruktúrák kiépítése ilyen rövid időn belül szinte lehetetlen feladat. Figyelmeztetett arra, hogy ha nem sikerül elérni egy nagyon rövid távú célt, az maximalizálni fogja a megvalósítás költségeit.

Chris Stark, a kormány Tiszta Energia 2030 küldetésének vezetője elismerte, hogy a cél elérése „kegyetlenül nehéz” lesz, de szerinte egy „Herkulesi erőfeszítéssel” megvalósítható. Ed Miliband energiaügyi miniszter is elismeri, hogy a terv ambiciózus és ellentmondásos, de határozottan kiáll amellett, hogy elengedhetetlen a költségek csökkentéséhez, a klímaválság kezeléséhez és az energiaellátás biztonságának megteremtéséhez.

A kormány jelezte, hogy együtt kíván működni az Ørsteddel, hogy a Hornsea 4 projektet „visszavegye a helyes útra”, és azt állítják, hogy a tiszta energia küldetés még mindig elérhető. „Erős projektportfóliónk van a tiszta energia 2030-as megvalósítására, és küldetésorientált megközelítésünk biztosítja, hogy a globális nyomások és az egyéni kereskedelmi döntések ellenére elérjük céljainkat” – mondta egy szóvivő. Az Egyesült Királyság energiaátmenete, bár tele van kihívásokkal, folytatódik, és várhatóan meghatározó szerepet játszik a következő évtizedek fejlődésében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ce848g8l8vro

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük