Az Egyesült Királyság területén az idei évben eddig elpusztított terület már meghaladta a legmagasabb éves értéket az elmúlt több mint egy évtizedben, legalábbis a műholdas adatok alapján. A Global Wildfire Information System (Globális Tűzinformációs Rendszer) adatai szerint eddig több mint 29,200 hektár, azaz 292 négyzetkilométer terület égett le, ami túlszárnyalja a korábbi, 2019-es rekordot, amely 28,100 hektár volt. A tűzesetek számának növekedése szoros kapcsolatban áll a márciusi és áprilisi hosszú, száraz és napos időjárással, amely ideális feltételeket teremtett a széleskörű tűzgyulladásokhoz.
A tavasz elején a vad tüzek különösen gyakoriak az Egyesült Királyságban, mivel a tél végén rengeteg elhalt vagy nyugalmi állapotban lévő növényzet halmozódik fel, amely gyorsan kiszáradhat. Az utóbbi hetekben bekövetkezett csapadékosabb időjárás jórészt véget vetett a tűzeseteknek, de nem anélkül, hogy rekord szintű égetések ne történtek volna. A Global Wildfire Information System adatai csak a 30 hektárnál nagyobb tüzeket rögzítik, és az év eleje óta már több mint 80 ilyen tűzesetet észleltek az Egyesült Királyság területén.
A legtöbb tűz emberi eredetű, akár szándékosan, akár véletlenül keletkezett, de a kedvező időjárási viszonyok jelentősen megkönnyítik a tüzek meggyulladását és gyors terjedését. Will Lang, a Met Office kockázat- és ellenállósági szolgáltatásainak vezetője elmondta, hogy „kivételesen száraz és napos márciusunk volt”. Ez a száraz időjárás a viszonylag csapadékos ősz és tél után következett be, ami hozzájárult a tűzfészkekhez szükséges növényzet növekedéséhez.
A márciusi és áprilisi csapadékhiány különösen kedvez a tüzek kialakulásának. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományi professzora hangsúlyozta, hogy a növényzet a tél végén nyugalmi állapotba kerül, így nem nő, ami miatt rendkívül száraz és víz nélkül marad. Ez a fázis különösen gyúlékony, s a tavaszi hónapokban, mielőtt a növények elkezdenének vizet gyűjteni, a tűzveszélyes időszakok hirtelen megjelenhetnek. Az április 2. és 8. közötti héten több mint 18,000 hektár égett le, ami a legmagasabb heti adat a nyilvántartás történetében.
A BBC műholdas felvételek elemzése alapján két jelentős tűzesetet is bemutatott az idei évből. Az egyik tűz a Galloway Forest Park területén, Dél-Skóciában zajlott, ahol körülbelül 65 négyzetkilométer égett le, ez a teljes brit terület közel negyedét teszi ki. A másik tűz Közép-Walesben, Aberystwyth-től körülbelül 25 kilométerre, szintén jelentős területet pusztított el, körülbelül 50 négyzetkilométert. Tüzeket észleltek a skót Arran, Bute és Skye szigeteken is, valamint Észak-Írország Mourne hegyeiben, mindezen esetek április elején történtek.
Bár ezek a korai szezonális tűzesetek – amelyek többsége fű-, moha- és cserjefák égetését jelentette – komoly terhet rónak a tűzoltóságokra, ökológiai hatásaik bonyolultak lehetnek. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égetések, feltétlenül katasztrofálisak a hosszú távú növényzeti egészség szempontjából. Bizonyos növények, például a heather, alkalmazkodtak a tűzveszélyes környezethez. Azonban a gyakoribb vagy súlyosabb tüzek ronthatják a természetes regenerálódás képességüket.
Sok kutató aggódik a tűzesetek második csúcsidőszaka miatt, amely általában később, a nyári hónapokban következik be, amikor a hőmérséklet emelkedik és a növényzet újból kiszárad. A nyári hónapokban előfordulhat, hogy kevesebb tűzeset lesz, de azok sokkal nagyobbak és súlyos következményekkel járhatnak. „Az én legfőbb aggodalmam az, hogy mi fog történni nyáron,” mondta Rein professzor, amikor „kevesebb vad tűz van, de azok nagyobbak és valójában komoly katasztrófát okozhatnak”.
A nemrégiben bekövetkezett széleskörű tűzesetek nem feltétlenül jelentik azt, hogy ez a nyár zsúfolt tűzeseti időszak lesz. Azonban a tudósok arra számítanak, hogy az Egyesült Királyságban a globális felmelegedés következtében a szélsőséges tűzidőjárási körülmények gyakoribbá válnak, még ha az évről évre változások is előfordulnak. A Met Office által vezetett kutatás kimutatta, hogy a 2022 júliusi pusztító tűzeseteket elősegítő szélsőséges „tűzidőjárás” legalább hatszor nagyobb valószínűséggel következett be az emberi okozta klímaváltozás miatt. Az is fontos, hogy a földhasználat megváltozása is kulcsszerepet játszhat a tűzveszély kialakulásában. A szakértők egyetértenek abban, hogy a klímaváltozással egyre több és súlyosabb tűzre lehet számítani, ezért fel kell készülni a tűzesetek gyakoribbá válására.