A brit kormány vezetői, köztük Sir Keir Starmer miniszterelnök, Rachel Reeves pénzügyminiszter és Jonathan Reynolds üzleti miniszter, feszülten figyelték az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi feszültségeket, amelyek a globális gazdaságot fenyegetik. A helyzet komolyságát jól tükrözi, hogy a miniszterek, ahelyett, hogy határozott lépéseket tennének a gazdasági következmények kezelésére, inkább a helyzet alakulására várnak. A helyzet súlyossága már a tőzsdék zuhanásában is megnyilvánult, ahogy az amerikai elnök, Donald Trump, 10%-os vámot vezetett be minden ország, így az Egyesült Királyság számára is, amely az importot érinti. Kína válaszul friss vámokat vezetett be, tovább súlyosbítva a helyzetet.
A brit kormányban komoly aggodalmak fogalmazódtak meg a kialakult helyzet miatt. A miniszterek, akik korábban még a kereskedelmi megállapodás reményében folytattak tárgyalásokat az Egyesült Államokkal, most kétségbeesetten próbálnak reagálni a Trump által bevezetett vámokra. Sir Keir Starmer a vidéki rezidenciájáról, Chequers-ből folytatta a telefonos egyeztetéseket, abban a reményben, hogy az Egyesült Államok újra megnyitja a tárgyalásokat. Az amerikai elnök februári sajtótájékoztatóján azt sugallta, hogy lehetséges egy kereskedelmi megállapodás, amely mentesítheti az Egyesült Királyságot a vámok egy részétől, de az azóta eltelt időben a tárgyalások stagnáltak.
A brit kormány számára a helyzet megoldása érdekében fontos, hogy a lehető leghamarabb részletes információkat kapjanak az Egyesült Államok kereskedelmi politikájáról. Jelenleg a brit kabinet tagjai úgy érzik, hogy a helyzet nem kedvez a kölcsönös megállapodásnak, és a válaszok hiánya csak tovább növeli a bizonytalanságot. Egy kormányzati forrás szerint most az amerikaiak labdája, és várják, hogy a Fehér Ház milyen lépéseket tervez a brit kormány felé.
A brit kormány célja, hogy minimalizálja a vámok által okozott gazdasági károkat, és lehetőséget találjon a kereskedelmi kapcsolatok javítására. Az eddigi tárgyalások során felmerültek olyan javaslatok, mint az elektromos járművekre vonatkozó szabályok enyhítése, a technológiai cégek adózásának megváltoztatása, valamint az online biztonsági szabályok módosítása. Ugyanakkor a kormányzati források szerint ezek a javaslatok nem biztos, hogy megvalósulnak, és a helyzet bonyolultsága miatt a kormány nem várja, hogy egy egyszerű megállapodás születhessen.
A helyzet bonyolultsága miatt a brit kormány nem sietett válaszlépéseket tenni, és a miniszterek között is egyetértés mutatkozik abban, hogy nem célszerű új vámokat bevezetni. Az üzleti szektor, legyen szó akár kis- vagy nagyvállalatokról, mindeddig támogatta a kormány döntését, hogy ne lépjenek be a vámháborúba. A miniszterek igyekeznek megnyugtatni a cégeket, hogy a helyzet kezelése érdekében a kormány a lehető legjobban felkészült.
Bár a brit kormány az Egyesült Államokkal való kereskedelmi megállapodásra vár, a válaszok hiánya arra kényszeríti őket, hogy más irányokat is vizsgáljanak. A kormány már korábban bejelentette, hogy készülnek a különböző forgatókönyvekre, és a kabinet titkos bizottságot állított fel, amely a Trump által bevezetett vámok következményeit mérlegeli. A válasz azonban eddig elmaradt, és a kormány ahelyett, hogy aktívan lépéseket tenne, inkább a vállalkozások véleményére támaszkodik.
A helyzet egyre sürgetőbbé válik, hiszen a kormány törekvése, hogy gyorsabban haladjon a meglévő tervekkel, egyre inkább előtérbe kerül. A pénzügyminiszter már arra is gondot fordít, hogy a költségvetési tervek részeként bejelentett összegeket előrehozzák, hogy a szükséges fejlesztéseket mihamarabb megvalósíthassák. A kabinet tagjai azt remélik, hogy a globális gazdasági helyzet nyomása ösztönözheti őket a kormányzati gépezet gyorsabb működésére.
A brit kormány eddigi lépései és a kialakult helyzet rávilágítanak arra, hogy a nemzetközi kereskedelem világa mennyire dinamikusan változik, és hogy a brit gazdaságnak rugalmasnak kell lennie ahhoz, hogy alkalmazkodni tudjon a változó körülményekhez. A jövőbeni kereskedelmi megállapodások mibenléte és azok hatása a brit gazdaságra továbbra is kérdéses, de egy dolog biztos: a kormány számára ez egy kulcsfontosságú pillanat, amely meghatározhatja az Egyesült Királyság gazdasági jövőjét.