A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét előkészítik a terepet, előkeresik a jól ismert narancssárga mellényeket és előkapják a hangosbeszélőket, hiszen egy újabb demonstrációra készülnek. Az elmúlt három év eseményei során sokat láttunk tőlük: levesekkel dobálóztak, kukoricakeményítő festékkel fújták le a híres festményeket, és több utat is blokkoltak. Az aktivisták kampányai sokak számára megosztóak lettek, és a JSO-t ma már az ország egyik legrosszabb hírű kampánycsoportjának tartják. Ezen a szombaton azonban több száz aktivista gyűlik össze London központjában, hogy részt vegyenek egy különleges megmozduláson, amely igencsak eltér a korábbiaktól. Ezúttal ugyanis nem titok a rendezvény léte, és valószínűleg a megszokott zavargások sem fognak megjelenni. A JSO bejelentette, hogy ez lesz az utolsó demonstrációjuk, mivel „felakasztják a fényvisszaverő mellényeket” és véget vetnek a polgári engedetlenség kampányának. A csoport hivatalos álláspontja szerint megnyerték a harcukat, hiszen a kormány politikája már tartalmazza, hogy nem adnak ki új olaj- és gázengedélyeket. Ugyanakkor a JSO tagjai a háttérben elismerik, hogy a megújított törvények, amelyek a zavaró tüntetések rendőri kezelését célozzák, gyakorlatilag lehetetlenné tették a működésüket.
Sarah Lunnon, a JSO társalapítója elmondta, hogy a szombati rendezvény „örömteli ünneplés” lesz, ahol az eddig elért eredményekre fókuszálnak. Sok olyan ember is örömmel fogadja a JSO távozását, akiknek a forgalmi dugók miatt hosszú órákat kellett eltölteniük autóban, vagy akik megdöbbentek a művészetek ellen irányuló támadások láttán. A rendőrség is üdvözli a hírt, hiszen a JSO demonstrációinak kezelése rengeteg időt és pénzt emésztett fel. A londoni rendőrség 2023-ban közel 20 millió fontot költött a JSO tüntetéseinek kezelésére.
A JSO eltűnése azonban komoly kérdéseket is felvet. Vajon valóban véget ér a zavaró klímatüntetések korszaka az Egyesült Királyságban? Vagy a csoport kényszerű visszavonulása új, még zűrzavarosabb akciókhoz vezethet? A klímahívek között sokan felteszik a kérdést, hogy a klímatörekvések hogyan kerülhetik el a JSO sorsát, amely a közvélemény haragját is felkeltette.
A JSO stratégiája az volt, hogy kis csoportokban elkötelezett aktivisták célzott akciókat hajtsanak végre, amelyek igyekeztek maximális zűrzavart vagy közfelháborodást kiváltani. Az akcióknak azonban szigorú belső szabályaik voltak: el kellett kerülniük az erőszakot, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk tetteikért, várva a letartóztatásra. A rendőrség és a politikai vezetők a közvélemény felháborodása miatt újabb hatalmi jogköröket követeltek, és 2022-ben megszületett a Police, Crime, Sentencing and Courts Act, amely szigorúan bünteti a közrend megzavarását. Az új törvények lehetővé tették az olyan bűncselekmények üldözését, mint a közrend szándékos megsértése, és a rendőrség jogait jelentősen kiterjesztették.
A bíróságok is szigorúbbá váltak, és a legtöbb esetben megtiltották a tüntetők számára, hogy azt hangoztassák, jogszerű indokkal cselekedtek. Ez a jogi keret gyakorlatilag lehetetlenné tette a klímavédelmi aktivisták számára, hogy érdemben érveljenek tetteik mellett. Az új helyzetben sok aktivista úgy döntött, hogy elhagyja a felelősségvállalás hagyományos formáit, és zavaró akciókat hajt végre anélkül, hogy megvárná a letartóztatást.
Egy új csoport, a Shut the System (STS) sorozatos támadásokat indított pénzügyi és biztosítói cégek irodái ellen, míg mások csendben, de hatékonyan keresnek alternatív módokat a tiltakozásra. Az újabb akciók célja nemcsak a figyelemfelkeltés, hanem a társadalom elérhetősége is, amely már nem tolerálja a zavaró demonstrációkat. A Citizen’s Arrest Network (CAN) nevű csoport például arra törekszik, hogy jogi úton kihívja a fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó cégek vezetőit, azzal vádolva őket, hogy közrend megzavarására buzdítanak.
A közelmúltban végzett közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy bár a klímaváltozással kapcsolatos aggodalmak széles körben elfogadottak, a JSO-t nem nézik jó szemmel a közvéleményben. A 2023-as YouGov felmérés szerint csupán 17% volt a csoportot kedvezően megítélő válaszadók aránya. Az aktivisták körében sokan úgy vélik, hogy a jövőben radikálisabb, de konstruktívabb módszereket kell találniuk a klímaváltozás elleni harc során.
A jövőbeli akciók talán új formában jelennek meg, de egy dolog biztos: a JSO által képviselt stílusnak vége. Az emberek egyre inkább elvárják, hogy a klímatüntetések a közvélemény támogatását élvezzék, és hogy a jövőbeli kampányok figyelembe vegyék a társadalom igényeit és érzékenységét. A zöld mozgalomnak tehát új utakat kell keresnie ahhoz, hogy a klímavédelem ügye a lehető legtöbb emberhez eljusson, elkerülve a JSO által tanúsított megosztó módszereket.