Irak homokvihar: légzési nehézségek sokaknak

Több mint ezer ember szenvedett légzési problémáktól, miután homokvihar söpört végig Irak középső és déli területein – számoltak be az egészségügyi hatóságok. A Muthanna tartományból származó hivatalos jelentések szerint legalább 700 esetet regisztráltak, amelyeket fulladásként kategorizáltak. Az online megosztott felvételeken vastag narancssárga ködben úszó területek láthatók, és a helyi média arról tudósít, hogy több régióban áramkimaradások és járatok felfüggesztése történt. Irakban a porviharok gyakoriak, de néhány szakértő úgy véli, hogy ezek a jelenségek a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbá válnak. A gyalogosok és a rendőrök maszkot viseltek, hogy megvédjék magukat a por ellen, míg a mentők a helyszínen voltak, hogy segítsenek a légzési nehézségekkel küzdőknek – írta az AFP hírügynökség.

A Muthanna tartomány kórházai legalább 700 fulladási esetről számoltak be, a helyi egészségügyi hivatal szerint. Najaf tartományban több mint 250 embert szállítottak kórházba, míg Diwaniyah tartományban legalább 322 beteget, köztük gyermekeket vittek kórházba. Dhi Qar és Basra tartományokban további 530 ember jelezte légzési problémáit. A homokvihar vastag narancssárga felhőbe burkolta Irak déli tartományait, ami a látótávolságot egy kilométer alá csökkentette. Az illetékes hatóságok kénytelenek voltak lezárni a repülőtereket Najaf és Basra tartományokban. A helyi időjárási szolgálatok előrejelzése szerint a körülmények kedden reggel fokozatosan javulni fognak.

Irakot az ENSZ az öt legsebezhetőbb ország között tartja nyilván a klímaváltozás szempontjából, mivel rendszeresen szembesül homokviharokkal, tűző hőséggel és vízhiánnyal. Egy súlyos homokvihar, amely 2022 tavaszán történt, egy halálos áldozatot követelt, és több mint 5000 embernek volt szüksége orvosi kezelésre légzőszervi megbetegedések miatt. Az iraki környezetvédelmi minisztérium előrejelzése szerint a jövőben egyre több „poros napra” lehet számítani az ország területén.

A homokviharral összefüggésben érdemes megemlíteni, hogy a klímaváltozás hatásai világszerte érezhetők, és Irak sem kivétel. Az ország földrajzi helyzete és éghajlati viszonyai miatt különösen érzékeny a környezeti változásokra. A helyi lakosság és a hatóságok folyamatosan próbálnak alkalmazkodni ezekhez a nehézségekhez, azonban a légzőszervi megbetegedések növekvő száma arra figyelmeztet, hogy sürgős intézkedések szükségesek a közegészség védelmében.

Ez a vihar nemcsak Irakot érintette, hanem a szomszédos országokban is okozott problémákat. Az áramkimaradások és a közlekedési zűrzavarok mellett az emberek mindennapi életét is megnehezítették a természeti jelenségek következményei. A jövőbeli homokviharok és poros napok megjelenése azt jelzi, hogy Iraknak hosszú távon fel kell készülnie a klímaváltozás által okozott kihívásokra. A helyi közösségek egyre inkább ráébrednek arra, hogy a környezetvédelem és a fenntarthatósági intézkedések elengedhetetlenek ahhoz, hogy csökkentsék a klímaváltozás hatásait és megőrizzék egészségüket.

A helyzet súlyosságát tükrözi, hogy a helyi hatóságok és egészségügyi szolgáltatók folyamatosan dolgoznak a lakosság védelmén. Az orvosok és mentősök elkötelezetten segítik a légzési problémákkal küzdő betegeket, miközben a közlekedési és infrastrukturális problémákat is próbálják kezelni. A jövőbeni intézkedések közé tartozik a klímaváltozásra való felkészülés, a közegészségügyi programok fejlesztése és a helyi közösségek tájékoztatása a védekezési lehetőségekről. Az Irakban tapasztalható helyzet arra figyelmeztet, hogy a globális klímaváltozás hatásai nemcsak a természetre, hanem az emberek életére és egészségére is súlyosan kihatnak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0kxznxyx5do

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük