Az Egyesült Királyság és India között megkötött új kereskedelmi megállapodás jelentős lépésnek számít, amelynek célja, hogy olcsóbbá és könnyebbé tegye a két ország közötti áruk és szolgáltatások vásárlását és értékesítését. Az Egyesült Királyság kormánya hangsúlyozta, hogy ez a megállapodás a legnagyobb és legfontosabb kereskedelmi egyezmény, amelyet az ország a 2020-as Európai Unióból való kilépése óta aláírt. A két ország reményei szerint a kereskedelmi kapcsolat javulása gazdaságilag kedvező hatással lesz mindkét fél számára.
A megállapodás keretében az Egyesült Királyság csökkentette az Indiából importált árukra kivetett adókat, míg India is hasonló lépéseket tett a brit termékek esetében. A megállapodás lehetővé teszi a brit vállalatok számára, hogy több szolgáltatási szerződésért versenyezzenek Indiában, ami további lehetőségeket teremt a brit üzleti élet számára. Bár a kereskedelmi megállapodás legkorábban egy év múlva lép életbe, a brit kormány úgy véli, hogy az adók csökkentése, például a ruházati termékek, ékszerek és fagyasztott garnélák esetében, hosszú távon olcsóbb árakat és szélesebb választékot eredményezhet a fogyasztók számára.
A brit vállalkozások, különösen azok, amelyek a csökkentett vámokkal érintett termékeket gyártják, például az autógyártók és a whisky lepárlók, jelentős előnyökre számíthatnak. Például a whisky és a gin Indiába történő importjára vonatkozó vámok a jelenlegi 150%-ról 75%-ra csökkennek, és a megállapodás 10. évében 40%-ra csökkennek. Az autók esetében a vámok 100%-ról 10%-ra csökkennek, ami kedvező hatással lesz ezekre az iparágakra, amelyek másutt, például az Egyesült Államokban, már nehézségekkel küzdenek a vámok miatt.
Ha a brit vállalkozások sikeresen növelni tudják az Indiába irányuló exportjaikat és így a nyereségüket, akkor ez munkahelyek teremtéséhez, beruházásokhoz és adófizetésekhez vezethet. Indiában a fogyasztók szélesebb választékot tapasztalhatnak a megállapodás keretében érintett termékekből. A ruházati gyártók és ékszerészek is hozzáférhetnek a brit piacra, ami potenciálisan növelheti a profitjukat.
Ez a megállapodás három évnyi tárgyalás után jött létre, amely során a felek időnként megakadtak a megbeszélésekben. A helyzetet tovább bonyolította, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, vámokat vezetett be a beérkező árukra, ami más országokat arra ösztönzött, hogy szabadkereskedelmi megállapodásokat kössenek egymással. Az Egyesült Királyság és India közötti megállapodás a harmadik legnagyobb az ország Ausztráliával és Japánnal kötött megállapodásai után.
A brit kormány becslése szerint a tavalyi év során az Egyesült Királyság és India közötti kereskedelem összesen 42 milliárd fontot tett ki, és a megállapodás révén ezt várhatóan 2040-re évi 25,5 milliárd fonttal növelhetik. A becslések szerint a megállapodás hosszú távon 4,8 milliárd fonttal növelheti az Egyesült Királyság gazdaságát, ami viszonylag kicsi arány a tavalyi 2851 milliárd font értékű gazdasághoz képest.
India a következő években várhatóan a világ harmadik legnagyobb gazdaságává válik, és a 1,45 milliárd fős lakosságával, ami körülbelül huszonnégyszerese az Egyesült Királyság népességének, óriási potenciális vásárlóerővel rendelkezik. Az Egyesült Királyság pedig fontos kereskedelmi partner Indiának, amely ambiciózus célkitűzésekkel rendelkezik az export növelésére, 2030-ra 1000 milliárd dolláros (750 milliárd font) célkitűzéssel.
A megállapodás elhúzódásának egyik oka az volt, hogy India nagy követelményekkel lépett fel az indiai szakemberek és diákok külföldi munkavállalásáról és tanulmányairól. A brit kormány azonban hangsúlyozta, hogy a megállapodás nem érinti a bevándorlási politikát, beleértve az indiai diákok brit tanulmányait. Az egyetlen kivétel a hároméves mentesség a brit munkavállalók által fizetett társadalombiztosítási járulékok alól, amely az indiai munkavállalók számára érhető el rövid távú vízummal. Ez a megállapodás, amelyet Kettős Hozzájárulás Egyezménynek neveznek, arra szolgál, hogy biztosítsa, hogy a társadalombiztosítási hozzájárulásokat ne egyidejűleg két országban kelljen megfizetni, és India számára fontos volt a tárgyalások során. A brit üzleti szekretár, Jonathan Reynolds elmondta, hogy a megállapodás megkönnyíti a bizonyos készségekkel rendelkező személyek ideiglenes munkavégzését az Egyesült Királyságban, és említette, hogy a megállapodás keretében nagyon korlátozott számú, körülbelül 1800 vízum áll rendelkezésre séfek, zenészek és jógatanárok számára.